Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie wydaje zaskakujące expose – kobiety odebrały mężczyznom róż. Kolor kojarzony z kobiecą niewinnością, słodyczą, a niekiedy ekstrawagancją był kiedyś własnością płci przeciwnej. Kiedy nastąpił przełom?

„Kobiety opanowały róż po II wojnie światowej.” – twierdzi Michael Finamore.

„W XVIII wieku w różowy nosili zarówno mężczyźni jak i kobiety. Przed wybuchem I wojny światowej, katalogi mody dziecięcej sugerowały, że kolorem przypisanym dziewczynkom jest niebieski.  W tym czasie tłumaczono, że jest on bardziej delikatny i stonowany. Róż był przeznaczony dla chłopców. Tę regułę argumentowano w następujący sposób: jako że kolor różowy jest pochodną czerwieni, idealnie odpowiada płomiennym charakterom mężczyzn.” 

To pewne – II wojna światowa zmieniła oblicze różu. Mężczyźni, którzy wrócili z pola walki odzyskali stracone posady. Kobiety zaś, zajmowały się obowiązkami związanymi z domem. Wszystko co związane z kobiecością, od przedmiotów codziennego użytku do wieczorowych kreacji, stało się różowe.

W 1947 roku, Christian Dior wprowadza nowy krój – stawia na miękko zarysowane ramiona, podkreśloną linię biustu , talii osy i obszerne spódnice. Dziewięć lat później projektuje suknie ozdobione dużymi różowymi kwiatami. Róż na dobre przejmuje władzę w kobiecym świecie mody.

„THINK PINK!” – krzyczą nagłówki stylowych poradników. Także w tym sezonie słodki i rozkoszny róż szturmem zdobył wybiegi. Cała feeria odcieni – od delikatnego pudru po soczyste i elektryzujące tony.  Céline, Balenciaga, Valentino, Hermès w kolorze odważnej fuksji rodem z lat 80.

celine-feature

Czy współcześnie róż to kolor kobiet czy mężczyzn? Panowie coraz częściej, choć nadal nieśmiało, sięgają po ubrania i dodatki w niewinnym odcieniu. Czy ekstrawagancja jest zniewieściała? Czy może kobiety nie lubią się dzielić tym co zdobyły?

shwrm_sukienka_electra_roz

źródło zdjęcia: Pinterest

- Ilość Komentarzy